Kolka nerkowa – ból, którego nie należy lekceważyć

3/5 - (2 votes)
Kolka nerkowa to ból, obok którego ciężko przejść obojętnie. To jedna z bardziej intensywnych i obezwładniających dolegliwości bólowych. Spowodowana jest silnym ciśnieniem moczu, wynikającym z zatkania moczowodu. Obok bólu, kolce nerkowej towarzyszy szereg innych objawów. Jak ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić? Czy są skuteczne sposoby, aby ból ustąpił?

Pierwsze sygnały

Silny ból w górnej części układu moczowego, który może być odczuwany w okolicach nerek lub pęcherza, to najbardziej charakterystyczny objaw kolki nerwowej, ale nie jedyny. Skala bólu zależy od wielkości kamienia oraz miejsca jego lokalizacji. Jeśli ból jest silnie promieniujący na cewkę moczową i udo (nierzadko mylony z dolegliwościami kobiecymi), kamień znajduje się w dolnej części układu moczowego. W przypadku jego umiejscowienia w górnej lub środkowej części – ból odczuwalny jest głównie w okolicach lędźwi, żeber oraz brzucha.

Ze względu na niespecyficzność bólu – jest on na samym początku bagatelizowany, aż do momentu nasilenia. Kolce nerkowej towarzyszą wzdęcia, nudności, uczucie parcia na mocz oraz nie do końca opróżnionego pęcherza, a nawet nudności i wymioty (wynikające z bliskiego umiejscowienia i unerwienia jelit).

Innym, niespecyficznym objawem jest uczucie bolesnego przepełnienia żołądka, które pacjent może odczuwać również jako niestrawność. Długotrwała niedrożność układu moczowego może doprowadzić do gorączki i wzrostu ciśnienia. Takie objawy świadczą o procesie zapalnym, który rozwinął się w drogach moczowych i są one wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza specjalisty.

Domowe sposoby na kolkę nerkową

Ważnym działaniem, które przyniesie ulgę w kolce nerkowej i pozwoli usunąć podstawową przyczynę dolegliwości, a więc kamień blokujący odpływ moczu, są leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Nie można jednak spodziewać się, że ból całkiem ustąpi, a może jedynie lekko zelżeć. Po zażyciu leków rozkurczowych warto lekko pospacerować, aby złóg powoli wydostał się na zewnątrz. Proces jest bardzo bolesny, a ból złagodzi ciepły okład. Podczas wydalania kamienia należy pić dużą ilość wody. Każdy napad kolki jest uciążliwą przypadłością, która powtarzająca się kilkukrotnie może znacznie pogorszyć komfort życia.

Niezbędna diagnostyka

Przy ataku kolki nerkowej lekarz pierwszego kontaktu może wypisać skierowanie na RTG oraz analizę składu moczu. Diagnostyka pozwoli zlokalizować zator oraz zbadać stopień zaawansowania choroby. W przypadku, kiedy lekarz zlokalizuje więcej kamieni, konieczna może być operacja, zazwyczaj wykonywana metodą rozbijania falami. Jest to nieinwazyjny zabieg, po którym pacjenci niemal na drugi dzień wychodzą do domu, a przynosi znaczną ulgę i pozwala normalnie funkcjonować.

Kolka nerwowa to zjawisko związane z bolesnym przechodzeniem kamienia poprzez wąskie kanaliki układu moczowego. Jest to jeden z objawów kamicy nerkowej, jednak stan zaawansowania choroby oraz ilość kamienia w pęcherzu można ocenić dopiero po szczegółowym badaniu. Zazwyczaj kamienie o średnicy mniejszej niż 4 mm przechodzą bez ingerencji lekarza, a czasami nawet nieświadomie. Odczuwając drobne dolegliwości bólowe nie zdajemy sobie sprawę, że proces chorobotwórczy już się toczy.

– Kamica nerkowa to ból i cierpienie. Każdy, kto przechodził przez chorobę doskonale wie, że to bardzo uciążliwa dolegliwość. Dlatego ważne, aby nie dopuścić do nawrotu choroby. Ryzyko ponownego wystąpienia choroby można zminimalizować poprzez przestrzeganie odpowiedniej diety, uzupełnioną dużą ilością płynów. Należy również ograniczyć do minimum sól oraz stosować ziołowe suplementy diety, które efektywnie zapobiegają powstawaniu nowych kamieni oraz nawet rozpuszczają istniejące – mówi dr n. med. Jerzy Michajłowski, specjalista urolog, kierownik Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową, który pracuje na Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Gävle w Szwecji i prowadzi praktykę prywatną w Gdańsku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

50 + = 52