Kolka nerkowa w ciąży

5/5 - (1 vote)
Z kolką nerkową mamy do czynienia, gdy dochodzi do zastoju moczu w nerce. Powoduje on nagły wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych – a to wiąże się z bardzo dużym bólem. Jak uważają lekarze, bólem często silniejszym od tego porodowego.

Przyczynami występowania kolki u ciężarnych kobiet są najczęściej odwodnienia i infekcja dróg moczowych. Czasem jej występowanie wiąże się też ze zbyt dużą ilością witaminy D w organizmie, przyjmowaniem niektórych leków czy po prostu z wadami nerek. Nieco rzadziej kolka jest wynikiem np. przebytej chemioterapii, chorób jelit czy dziedzicznych zaburzeń.

Co robić, gdy dotknie nas kolka?

Musimy pamiętać, że kolka może być naprawdę niebezpieczna. Silne stany zapalne i zakażenia mogą być groźne dla kobiety. Samo dziecko bezpośrednio zagrożone co prawda nie jest, ale trzeba pamiętać, że w najgorszym przypadku kolka może się przyczynić do przedwczesnego porodu.

Objawami kolki są najczęściej bardzo silne bóle w okolicach pleców, pachwin i tułowia. Jeśli ból nie jest bardzo intensywny i niezbyt długi, to najlepiej po prostu zażyć leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Lekarze zalecają też picie dużej ilości wody i dużo chodzić – to powinno pomóc odblokować moczowód. Większość ekspertów zaleca w takim przypadku 3-4 litry wody dziennie, najlepiej takiej, która zawiera jak najmniejszą ilość wapnia. Zalecane są w tym przypadku też soki z aronii czy też czarnej porzeczki, które zawierają dużo witaminy C.

Jednak jeśli ból jest wyjątkowo ostry, powinniśmy natychmiast udać się do szpitala. Zwłaszcza, gdy kolce towarzyszy gorączka oraz mdłości. Lekarz ocenia sytuację (zwykle za pomocą badania moczu oraz RTG układu moczowego) i często podaje specjalistyczne środki rozkurczowe, zazwyczaj dożylnie. W większości przypadków organizm, przy pomocy leków, powinien sam wydalić kamienie.

Należy jednak zaznaczyć, że wydalanie kamieni z organizmu to dość bolesny proces i kobieta powinna być na to przygotowana. Stosunkowo rzadko kolka kończy się operacją. A nawet jeśli, to coraz częściej takie operacje są nieinwazyjne i kamienie usuwa się ultradźwiękami. Zazwyczaj jednak takie zabiegi wykonywane są już po porodzie dziecka.

Jak zapobiegać kolce?

Aby kolka nerkowa u nas nie wystąpiła, powinniśmy przede wszystkim pić dużo wody – minimum dwa litry dziennie. Powinniśmy ograniczyć również spożycie mięsa, ale też na przykład rabarbaru czy szpinaku. To samo powinny robić kobiety, które już przeszły kolkę – aby zapobiec nawrotom. Specjalna ostrożność jest zalecana kobietom, w których rodzinach już wystąpiła kolka nerkowa.

Kobiety w ciąży powinny być przede wszystkim bardzo wrażliwe na pierwsze symptomy kolki, a są to zazwyczaj: świąd, ból i dyskomfort podczas oddawaniu moczu. Późniejsze symptomy to m.in. krwiomocz, bóle przy oddawaniu moczu, dyskomfort w jamie brzuszne oraz wymioty. Gdy tego doświadczamy, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Ponieważ im wcześniej uda mu się nam pomóc, tym więcej bólu sobie oszczędzimy. A pamiętajmy, że w tym wypadku on może być naprawdę silny.

– Kamica nerkowa to choroba charakteryzująca się skłonnościami do nawrotów. Szacuje się, że przeszło 50% pacjentów z przebytą chociaż raz kamicą nerkową, będzie miało w najbliższych 10 latach nawrót choroby. Profilaktyka powinna obejmować wprowadzenie zmian w diecie, m.in. pacjenci powinni spożywać duże ilości wody oraz postarać się zmniejszyć ilość soli w jadłospisie. Świetnie również działają ziołowe, naturalne suplementy, które nie tylko zapobiegają nawrotom choroby, ale również rozpuszczają drobne kamienie. Leki nie mają praktycznie żadnych skutków ubocznych, dlatego są bezpieczne dla pacjenta – mówi dr n. med. Jerzy Michajłowski, specjalista urolog, kierownik Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową, który pracuje na Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Gävle (Szwecja) oraz prowadzi praktykę prywatną w Gdańsku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 1 =