Kamica nerkowa przez długi czas jest chorobą bezobjawową. Dopiero po dłuższym czasie zaczynamy odczuwać, często bardzo silny ból, którego przyczyny nie jesteśmy w stanie znaleźć. Dlatego też warto wiedzieć o tym, jakimi objawami charakteryzuje się kamica nerkowa.
Co mówią eksperci?
– Jedną z pierwszych i zarazem najczęstszych objaw choroby jest ból pleców w okolicy lędźwiowej. Pacjenci niesłusznie przypisują dolegliwości problemom związanym z kręgosłupem. Równie często pojawiają się bóle w okolicy górnej oraz dolnej części brzucha – mówi dr n. med. Jerzy Michajłowski z Europejskiego Centrum Badań nad Kamicą nerkowa euksi.org. – Ból może promieniować do pachwiny, uda, u mężczyzn nawet do jąder lub prącia, a u kobiet do łechtaczki i warg sromowych. Nie można nie wspomnieć o kolce nerkowej, charakteryzującej się nagłym i bardzo silnym bólem w okolicy lędźwiowej, spowodowanym zablokowaniem moczowodu przez kamień i zastojem moczu. Objawem kamicy nerkowej może również być krwiomocz – wylicza.
Silny ból
Najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej, który może promieniować aż do podbrzusza. Jest on wywołany przemieszczaniem się kamieni do moczowodu i jego częściowym, albo całkowitym zatkaniem. Ból ten świadczy o tym, że sprawa zaczyna robić się poważna i należy natychmiast udać się do lekarza. Ból może pogłębiać się stopniowo. Dlatego też, jeżeli tylko zaczniemy go lekko odczuwać, to warto sprawdzić jego przyczynę.
Nudności i wymioty
Bardzo często kamicy nerkowej towarzyszą nudności i wymioty. Są one często mylone z grypą żołądkową albo zwyczajnym zatruciem. Jeżeli jednak mdłości, jak również wymioty utrzymują się przez parę dni, oznacza to, że mogą być przyczyną właśnie takiej choroby, jak kamica nerkowa.
Parcie na pęcherz
Kolejnym objawem kamicy nerkowej jest uczucie ciężaru na pęcherzu. Osoby chorujące na tę chorobę dwukrotnie częściej zaczynają chodzić do toalety. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kamienie ciążą na pęcherzu i staje się on mniej pojemny. Nie powinno się więc zignorować również takiego objawu.
Mocz zabarwiony krwią
Innym objawem kamicy nerkowej jest mocz zabarwiony krwią. Dzieje się tak dlatego, ponieważ przy wydalaniu kamienia podrażnia on cały pęcherz. Rany sprawiają, że zaczyna lecieć krew. Jest to jeden z bardziej charakterystycznych objawów tej choroby. Jeżeli już się on pojawi, to niemal natychmiast powinno się odwiedzić odpowiedniego lekarza.
Gorączka
Gorączka może być skutkiem kamicy nerkowej. Nieleczona choroba przyczynia się do zakażenia nerek i rozwoju infekcji. W takim wypadku leczenie wymaga konsultacji z lekarzem – urologiem. Tak więc jeżeli występują inne objawy charakterystyczne dla kamicy nerkowej, a następnie pojawi się również gorączka i dreszcze, powinno nas to zaalarmować.
Bóle pleców
Przy kamicy nerkowej mogą się również pojawić bóle pleców. Jest to zazwyczaj dość wczesny objaw. Zazwyczaj występuje on samodzielnie w pierwszych stadiach choroby. Dlatego też często jest mylony z innymi dolegliwościami albo chorobami pleców. Jeżeli jednak leczenie samych pleców nie owocuje żadną poprawą, to powinno się zacząć szukać innej przyczyny. Bardzo często bóle pleców są związane również z innymi chorobami.
Podsumowując można powiedzieć, że objawów kamicy nerkowej jest bardzo wiele i nie należy ich ignorować. Im później choroba zostanie wykryta, tym trudniejsze i bardziej bolesne będzie jej leczenie. Jeżeli więc niepokoją nas jakieś niecodzienne objawy, to warto zgłosić się z nimi do odpowiedniego lekarza, który sprawdzi, czy nie są one przyczyną czegoś groźniejszego. Ważne jest kontrolowanie tego, co dzieje się w naszym organizmie i niebagatelizowanie pierwszych możliwych objawów takiej właśnie choroby.