Objawy piasku w nerkach

5/5 - (1 vote)
Piasek w nerkach to niewielkie złogi powstające w moczu, które nieleczone mogą prowadzić do powstania kamieni nerkowych. Im później wykryte zostaną w organizmie, tym trudniejsze będzie ich leczenie. Dlatego też warto reagować na wszelkie objawy charakterystyczne dla tego typu schorzeń. Pozwoli to na uniknięcie zbędnego bólu i szybkie wyeliminowanie dolegliwości.

Kolka nerkowa

Najbardziej charakterystycznym objawem świadczącym o możliwej obecności piasku w nerkach jest tak zwana kolka nerkowa. Kolka nerwowa jest bardzo silnym bólem powstającym w okolicach lędźwiowych i promieniującym na dolne części brzucha. Jeżeli ból taki powraca już któryś raz, to może świadczyć o obecności złogów w moczu. Wtedy natychmiast należy zgłosić się do odpowiedniego lekarza.

– Do najczęstszych objawów kamicy nerkowej należą przede wszystkim: silny ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący ku dołowi w kierunku podbrzusza, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej – to kolka nerkowa. Pacjenci skarżą się również na ból brzucha oraz podbrzusza. Nierzadko zauważają krew w moczu – mówi dr n. med. Jerzy Michajłowski, specjalista urolog, Kierownik Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową, pracujący na Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Gävle (Szwecja) oraz prowadzący praktykę prywatną w Gdańsku.

Parcie na pęcherz

Kolejnym charakterystycznym objawem jest parcie na pęcherz. Osoba cierpiąca na piasek w nerkach odczuwa bardzo często potrzebę skorzystania z toalety. Mimo to, chory oddaje niewielkie ilości moczu, a uczucie parcia powraca po chwili. Często takiemu parciu towarzyszy ogromny ból, który dodatkowo powoduje uczucie dyskomfortu u samego chorego. Ból taki występuje zazwyczaj w dalszych stadiach choroby. Tak więc, jeżeli towarzyszą nam takie dolegliwości, to warto zwrócić się z nimi do lekarza.

Ból przy oddawaniu moczu

Osoby cierpiące na piasek w nerkach w dalszych stadiach choroby odczuwają ogromny ból przy samym oddawaniu moczu. Oprócz tego, osoba taka zazwyczaj ma problemy z oddawaniem moczu, mimo potrzeby. Piekący ból powinien przede wszystkim zaniepokoić chorego i zmotywować do profilaktycznego przebadania się.

Mocz zabarwiony krwią

Często złogi w moczu tak podrażniają cały organizm, że mogą pojawić się niewielkie ilości krwi przy oddawaniu moczu. Jest to jeden z głównych objawów świadczących o tym, że pacjent choruje na kamicę nerkową, albo na piasek w nerkach.

Nudności i wymioty

Przed wystąpieniem kolki nerkowej mogą wystąpić nudności i wymioty. Charakterystyczne jest to, że występują one chwilę przed kolką nerkową. Oczywiście nudności i wymioty są często również przypisywane innym dolegliwościom układu pokarmowego i chory zazwyczaj je bagatelizuje. Jeżeli jednak zauważalne jest to, że zaraz po nudnościach występuje objaw kolki nerkowej, to niemal pewnym jest, że osoba taka cierpi na piasek w nerkach.

Bardzo ważna jest znajomość objawów towarzyszących piaskowi w nerkach. Im szybciej wykryjemy taką chorobę, tym prościej będzie ją wyleczyć. Długo nieleczony piasek w nerkach może przerodzić się w kamienicę nerkową, która jest o wiele boleśniejszą chorobą. Jeżeli więc któryś z wyżej wymienionych objawów występuje już kolejny raz, to warto profilaktycznie wybrać się na badanie do odpowiedniego lekarza, który albo wykryje, albo wykluczy tę właśnie chorobę. Nie należy takich objawów bagatelizować, ponieważ ostatecznie możemy bardzo długo męczyć się z leczeniem. Oprócz tego, leczenie będzie też o wiele trudniejsze.


2 comments on “Objawy piasku w nerkach

  1. given pisze:

    PIasek trzeba koniecznie wypłukiwać, żeby nie zaczęły formować się kamienie. Dobre są ziołowe preparaty, z perzem, liśćmi brzozy, np. fitolizyna.

  2. Perskikot pisze:

    Zdecydowanie, fitolizyna jest skuteczna, ale trzeba pamiętać o piciu odpowiedniej ilości czystej wody codziennie, regularnym siusianiu, i zmianach w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 8