Przyczyny kamicy nerkowej

5/5 - (1 vote)
Kamica nerkowa jest coraz powszechniej występującą chorobą, która dotyka często osoby pomiędzy trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Przyczyn jej powstawania jest wiele, a najlepszym sposobem na jej uniknięcie jest ich wyeliminowanie z codziennego życia. Aby można było to zrobić, należy poznać szczegółowo przyczyny choroby.

Co mówią eksperci?

– Zdecydowanie częściej na kamicę nerkową chorują mężczyźni – szacuje się, że zapadają na kamicę nerkową 2-3 razy częściej niż kobiety. Najbardziej zagrożoną grupą wiekową są mężczyźni między 40 a 60 rokiem życia, w szczególności osoby z nadwagą lub otyłością, a także przewlekle chorujący na cukrzycę, zakażenia układu moczowego, wady wrodzone układu moczowego, choroby tarczycy i przytarczycy oraz sarkoidozę. Ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej wzrasta po przebytych operacjach na jelicie oraz u osób z nowotworami – mówi dr n. med. Jerzy Michajłowski, Kierownik Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową, pracujący na Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Gävle (Szwecja) oraz prowadzący praktykę prywatną w Gdańsku.

Zbyt mała ilość płynów

Jedną z najbardziej powszechniejszych przyczyn kamicy nerkowej jest przyjmowanie zbyt małej ilości płynów każdego dnia. Jeżeli przyjmujemy zbyt mało wody, to ostatecznie mocz się zagęszcza, a związki w nim zawarte mają lepsze warunki do krystalizowania się. W wyniku tego wszystkiego tworzą się kamienie nerkowe. Dlatego też tak ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów każdego dnia. Należy pamiętać o tym, aby codziennie przyjąć co najmniej dwa litry wody.

Jeżeli nie będziemy tego przestrzegać, to ostatecznie może się to przyczynić do powstania właśnie takiej choroby, jak kamica nerkowa.

Nieodpowiednia dieta

Przyczyną powstawania kamicy nerkowej jest często nieodpowiednia dieta. W zależności od rodzaju kamicy nerkowej, w takiej sytuacji należy wykluczyć z diety produkty, które początkowo były jej przyczyną. Produktów takich jest bardzo wiele, a przyczyną powstania choroby jest przyjmowanie ich w zbyt dużej ilości.

Zakażenia układu moczowego

Często kamica nerkowa jest konsekwencją zakażeń układu moczowego. Jeżeli powracają one bardzo często, to ostatecznie może się to przyczynić do tworzenia się kamieni nerkowych. Oprócz infekcji układu moczowego często przyczyną mogą być również choroby układy pokarmowego, takie jak zespoły złego wchłaniania albo choroba Leśniowskiego-Crohna. Choroba ta często jest również następstwem przeprowadzenia operacji wycinania fragmentu jelit. W stanach pooperacyjnych często może ona się pojawić, dlatego też osoby po takich operacjach powinny szczególnie uważać i wykonywać badania kontrolne. Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym prościej będzie ją wyleczyć.

Stosowanie niektórych leków

Jeżeli leki, które przyjmujemy składają się ze zbyt dużych ilości wapnia, witaminy C albo witaminy D, to również może przyczynić się do powstania kamicy nerkowej. Dlatego też należy pamiętać o tym, że nawet przyjmowanie witamin w zbyt dużej ilości, może źle wpływać na nasz organizm. Dlatego należy wszystko przyjmować z umiarem, a dieta powinna być bogata w różnorodne składniki mineralne i witaminy.

Genetyka

Kamica nerkowa jest również chorobą dziedziczną. Dlatego też, jeżeli w rodzinie bardzo często chorowano na kamicę nerkową, to istnieje duże prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Oczywiście nie jest to reguła, jednak osoby, u których został stwierdzony dodatni wywiad rodzinny w kierunku tej choroby, powinny bardziej uważać i przeprowadzać profilaktyczne badania. Takie osoby są bardziej narażone na powstanie kamieni nerkowych. Oprócz tego choroba ta potrafi często wracać. Jeżeli już więc raz wystąpiła u konkretnego pacjenta, należy oczekiwać tego, że może znowu powrócić.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 3 =