Badania prostaty

5/5 - (1 vote)

Przerost prostaty to problem, który dotyka większości mężczyzn po 60 roku życia. Z dekady na dekadę szansa na to schorzenie, jest coraz większa. Gdy mężczyzna osiąga osiemdziesiąt lat, ma prawie 80% szans na problemy z prostatą. Warto dowiedzieć się o tej dolegliwości jak najwięcej, by skutecznie leczyć ją od razu, gdy zobaczymy jej pierwsze symptomy.

Wybierzmy się do urologa, gdy zaczniemy częściej niż zwykle oddawać mocz, albo gdy strumień podczas sikania będzie miał mniejsze ciśnienie niż zazwyczaj. Te dwa objawy to właśnie pierwsze sygnały problemu z prostatą.

Pamiętajmy także, że odkładanie wizyty u lekarza specjalisty, czyli urologa nie jest najmądrzejszą rzeczą, jaką możemy zrobić. Im dłużej zwlekamy, tym większe ryzyko niepotrzebnych komplikacji np. zapalenie cewki moczowej, co może prowadzić nawet do konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego. Warto oszczędzić sobie takich przeżyć.

Regularne wizyty w Poradni Urologicznej zaleca się mężczyznom powyżej 50 roku, czyli w okresie gdy problemy urologiczne najczęściej zaczynają się pojawiać. Kontrole powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. W gabinecie, oprócz dokładnego wywiadu, powinno być również przeprowadzone palpacyjne badanie gruczołu krokowego, analiza poziomu PSA we krwi oraz ewentualna ocena układu moczowo-płciowego w USG. Pacjent powinien zgłosić się do specjalisty urologa, niezależnie od wieku, w przypadku wszystkich niepokojących objawów związanych z układem moczowym, np. potrzebą częstego korzystania z toalety, osłabieniem strumienia moczu, nocnymi mikcjami, krwiomoczem czy bólami okolicy krocza. – mówi lek. med. Michał Jung, specjalista urolog z Poradni Urologicznej w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku

Jak wygląda badanie prostaty u urologa?

Wielu mężczyzn bardzo obawia się wizyty u urologa. Wskazują na wstyd, czy strach przed bólem w czasie badania. Lękiem może napawać także niewiedza, jak owe badanie w rzeczywistości będzie wyglądało. Badania prostaty dla urologa to absolutna rutyna, dlatego nie mamy się czym krępować.

Nim urolog wykona badania diagnostyczne prostaty, musimy się wypróżnić, bądź wykonać lewatywę. Później kładziemy się na łóżku w pozycji bocznej. Lekarz nałoży w okolice odbytu maść znieczulającą, a potem wsunie palec, wykonując badanie. Często takie badanie wykonywane jest wraz z masażem prostaty, który trwa tylko kilkadziesiąt sekund.

Urolog może zalecić leczenie tabletkami ziołowymi, antybiotykami oraz wykonywanie samodzielnego masażu prostaty w domu. Czasami konieczne są także badania kliniczne prostaty.

Warto się przemóc, by po czasie znowu w pełni korzystać z życia, nie obawiając się bólu, czy wstydu związanego z bardzo częstym oddawaniem moczu.

Kluczowa w tym przypadku jest systematyczność i chodzenie do lekarza. Warto wykonywać badania kontrolne. Na badania prostaty powinni chodzić mężczyźni po ukończeniu 45 roku życia. By przeciwdziałać problemom z prostatą należy także dbać o swoją dietę. Zapobiegnięcie rozwinięciu się prostaty wiąże się przede wszystkim ze zmniejszeniem ilości spożywanego nabiału i przetworzonych węglowodanów.

Do tego warto wprowadzić do swojego jadłospisu odpowiednią ilość cynku, poprzez jedzenie ryb, skorupiaków, zbóż, jajek itp. Prócz cynku, jedz też produkty zawierające beta-karoten, witaminy C i E, flawonoidy, błonnik, magnez i kwasy tłuszczowe.

Ważnym aspektem jest także aktywność fizyczna. Przy problemach z prostatą należy odłożyć takie produkty jak kawa, herbata, coca-cola, kakao i napoje energetyzujące.

Każdy mężczyzna powinien o siebie dbać i to dbanie nie może ograniczać się tylko do wyglądu, ale i do zdrowia. Problem z częstym oddawaniem moczu to przyszłość większości mężczyzn, dlatego warto chodzić na wizyty kontrolne i leczyć nawet najmniejsze pojawiające się objawy. Wpłynie to pozytywnie na komfort życia i zadowolenia z siebie.


8 comments on “Badania prostaty

 1. men pisze:

  Wbrew pozorom badanie prostaty wcale nie jest bolesne i jakieś szczególnie przerażające. U mnie były wielkie obawy, ale to była chwila i po strachu.

 2. Tadek pisze:

  Radzę nie jeść zbyt dużo, a najlepiej wziąć proszki na przeczyszczenie, bo przed badaniem prostaty powinniśmy się wypróżnić. A jeśli tego nie zrobimy, lekarz będzie musiał zrobić lewatywę. Dla mnie lewatywa była znacznie gorsza niż samo badanie prostaty.

 3. sss pisze:

  Badania prostaty powinno się wykonywać wcześniej, niż po ukończeniu 45 lat życia. Rak prostaty rozpoczyna się często szybciej, więc właściwie już 35-latek powinien pomyśleć o profilaktycznym badaniu prostaty.

 4. Hetero pisze:

  Sorry, ale nie wyobrażam sobie takiego badania u mnie. I nie interesuje mnie, że badanie prostaty per rectum jest niebolesne, bo smarują maść znieczulającą. Po prostu NIE. Są prześwietlenia, tomografy, rezonansy, nowoczesne metody. Nie trzeba macać prostaty.

 5. Sławek pisze:

  Tylko jak wytłumaczyć ojcu, że badania co roku to normalne i nie musi czekać, aż będzie go bolało podczas oddawania moczu? Może ktoś ma jakiś pomysł? Bo mój był raz kilka lat temu i od tego czasu jest przekonany, że „prostatę to ma zdrową”. Bo tak powiedział mu lekarz, a przecież nie kłamał, więc w sumie racja i czego młody panikujesz i siejesz ferment?

 6. Hetero pisze:

  Ja tez nie wyobrażam sobie badania przez lekarza faceta . Boje sie i dlatego lepiej pójść do lekarza kobiety .

 7. Tymon pisze:

  Dla mnie bez różnicy kto ma mnie badać, przecież oboje są lekarzami. Człowiek idzie do lekarza po badania, pomoc i leczenie, nie ma czego się wstydzić, w końcu chodzi o nasze zdrowie i życie. Mój brat miał raka prostaty, dlatego ja sam biorę profilaktycznie herbaya, zawierający palmę sabałową i regularnie się badam.

  • Jacek pisze:

   Tymon, znam i sam stosuję ten ziołowy ekstrakt. Dla mnie takie działania profilaktyczne są bardzo ważne.W pewnym wieku każdy mężczyzna powinien o siebie zadbać i wiedzieć jakie produkty i zioła mu służą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 2 =