Choroby prostaty

5/5 - (1 vote)

Prostata jest męskim gruczołem krokowym, z którego dolegliwościami najczęściej borykają się mężczyźni w średnim wieku. Chora prostata może skutecznie utrudniać życie oraz być przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów. Sprawdź jakie choroby prostaty są najczęstsze.

Do najczęstszych schorzeń tego gruczołu należy jego przerośnięcie, nazywane w skrócie BPH. Dolegliwość ta dotyczy, wedle statystyk, około 50 procent mężczyzn w wieku powyżej 60 roku życia. Najbardziej rozpoznawalnym objawem owego schorzenia są problemy z oddawaniem moczu.

Przerost prostaty

Łagodny przerost prostaty nie ma jednak negatywnego wpływu na czynności seksualne. Leczenie polega w początkowej fazie na podawaniu tak zwanych alfablokerów. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż mogą one negatywnie wpływać na mechanizm wzwodu penisa. Skuteczne leczenie prostaty uzależnione jest od dobrej i efektywnej profilaktyki – im pacjent szybciej podda się działaniu farmakoterapii, tym większe będą jego szanse na leczenie z sukcesem. Niekiedy jednak organizm zaczyna przyzwyczajać się do podawanych medykamentów, które w rezultacie przestają pomagać. Wówczas niezbędny może okazać się zabieg usunięcia prostaty, czyli prostatektomii.

Nowotwór prostaty

Choroby prostaty to jednak nie tylko jej łagodny przerost. Dużo groźniejszym schorzeniem jest nowotwór prostaty. Jego wykrycie możliwe jest dzięki wykonywaniu regularnych badań przesiewowych. Składają się na nie takie badania, jak: badanie PSA, badanie per rectum oraz tak zwany TRUS – czyli przezodbytnicza ultrasonografia. Jest ono zalecane przez lekarzy wtedy, gdy pierwsze z dwóch wyżej wymienionych badań wykazały coś niepokojącego. Specjaliści zalecają wykonywanie profilaktycznych badań mężczyznom, którzy ukończyli 50 rok życia.

Zapalenie prostaty

Kolejnym ze schorzeń prostaty jest jej zapalenie. Jest do dolegliwość niezwykle dokuczliwa, objawia się bowiem uczuciem silnego pieczenia, dochodzącego z okolic narządów rozrodczych. Uczucie to nasila się podczas oddawania moczu oraz osłabia po jego zakończeniu.

Warto pamiętać, że schorzenia tego gruczołu krokowego mogą być niezwykle niebezpieczne, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do śmierci. Z tego powodu tak istotna jest profilaktyka oraz zapobieganie konkretnym chorobom. Należy pamiętać o wykonywaniu profilaktycznych badań, które choć nie są zbytnio komfortowe, to mogą jednak uratować życie danego pacjenta. Każdy mężczyzna, która zauważył u siebie jakiekolwiek objawy chorób prostaty, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ten za pomocą prostego badania per rectum będzie mógł określić już ewentualne zagrożenie prostaty przez dane schorzenie. Jeśli będzie to konieczne, zleci oczywiście dalsze specjalistyczne badania.

Leczenie chorób prostaty odbywa się najczęściej za pomocą środków farmokologicznych. Sam przebieg oraz intensywność leczenia określane są natomiast już indywidualnie przez lekarza prowadzącego. Ważne jest, by pacjent pozostawał z nim w stałym kontakcie oraz stosował się do wszystkich jego zaleceń.

Prostata to męski gruczoł, który może przysparzać problemy wielu panom w średnim wieku. Odpowiednia profilaktyka może jednak zapobiec wystąpieniu naprawdę poważnych problemów zdrowotnych.


4 comments on “Choroby prostaty

 1. młody stary pisze:

  Zapalenie prostaty to nic złego jeśli w porę podejmiemy leczenie. Fakt jest jednak takli, że większość z nas je lekceważy, a na przykład częstsze oddawanie moczu uznajemy za normalne, bo się starzejemy. A tymczasem wcale nie jest to regułą i jest się czym przejmować.

 2. Wiech pisze:

  Rak prostaty nie jest tak groźny jak wiele innych nowotworów. Sęk jednak w tym, że praktycznie zawsze jest zupełnie bezbolesny i nie ma żadnych objawów. A jak już się pojawią to rak może być tak zaawansowany, że nic się nie da zrobić.

 3. penio pisze:

  Przy przeroście prostaty, gdy stosowane są alfablokery, kłopoty ze wzwodem są permanentne. A także z jego utrzymaniem, więc już lepiej wziąć sobie 1/4 niebieskiej tabletki niż się stresować i wystawiać na próbę.

 4. doświadczony pisze:

  Przy przeroście prostaty polecam jej usunięcie. To nie tylko pozbycie się problemu, ale też uniknięcie zapalenia prostaty, które przy tej dolegliwości pojawi się na 100%. Albo raka prostaty, który też może się pojawić i jest często nowotworem, którego łatwo nie da się pozbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

62 + = 71