Objawy chorej prostaty

4.7/5 - (3 votes)

Gruczoł krokowy znajduje się w ciele każdego mężczyzny i pełni ważną funkcję w procesie rozrodczym. W zdrowej formie nie daje żadnych niepokojących objawów swojej obecności, dlatego też wielu mężczyzn o umiejscowieniu gruczołu dowiaduje się dopiero w trakcie pojawiania się dolegliwości.

Często pierwsze objawy chorób są dodatkowo stresogenne, jako że mężczyzna nie wie z czym ma do czynienia. Z tego powodu dobrze jest znać objawy chorób prostaty, które w wielu aspektach są do siebie podobne, aby być w stanie szybko zareagować na jakiekolwiek nieprawidłowości.

Jak objawia się prostata?

Zwykło się mówić potocznie, że pacjent choruje na „prostatę”, podczas gdy jest to błędne określenie. Gruczoł ten sam w sobie nie jest chorobotwórczy, jednakże z czasem może przysparzać mężczyznom znacznych problemów – nasilenie schorzeń prostaty obserwuje się zwłaszcza po 50. roku życia. W wielu przypadkach jednak choroby prostaty długo nie dają o sobie znać, przebiegając zupełnie bezobjawowo. Niestety, często ten brak objawów charakteryzuje choćby nowotwory prostaty, dlatego też tak istotna jest profilaktyka. Nawet jeśli nie ma żadnych objawów ze strony gruczołu krokowego, to mężczyzna raz do roku powinien poddawać się badaniu przez odbyt, dzięki któremu lekarz szybko i bezboleśnie jest w stanie stwierdzić, czy nie wystąpił np. przerost prostaty albo czy na powierzchni gruczołu nie pojawiły się niepokojące grudki. W ten sposób wykrywany jest duży procent chorób gruczołu krokowego.

Typowe objawy prostaty

Generalnie pojawianie się objawów chorób prostaty w dużej mierze zależy od tego, jakie konkretnie schorzenie atakuje gruczoł krokowy. Istnieje jednak grupa objawów, które wspólnie pojawiają się przy dolegliwościach prostaty, i których nie należy lekceważyć.

Dla mężczyzny alarmujący powinien być ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, jak również zwiększona potrzeba korzystania z toalety. W ostatnim przypadku niepokojące jest zarówno częste parcie na mocz z oddawaniem jego niewielkiej ilości, jak również i konieczność wstawania w nocy mimo znikomej ilości moczu w pęcherzu. Gdy dochodzi do zatrzymania moczu, niezbędne jest szybkie udanie się do szpitala w celu cewnikowania – zazwyczaj dochodzi do takiego stanu w przypadku przerostu prostaty.

Dodatkowo, niepokojącym objawem jest również ból, który może być zlokalizowany zarówno w brzuchu, jak również między moszną, a odbytem czy w okolicach penisa. Jeśli objawy bólowe towarzyszą również ejakulacji, to niezbędne jest udanie się do urologa celem przeprowadzenia dokładniejszych badańl

Niektóre schorzenia na tle bakteryjnym mogą dodatkowo dawać objawy ogólnoustrojowe, np. wysoką gorączkę, osłabienie, a nawet nudności  i wymioty. Z drugiej strony nowotworu gruczołu krokowego w poważnym stadium często wywołują silne bóle w miednicy, połączone z obecnością krwi zarówno w moczu, jak również i w spermie. Niestety, często występują w zaawansowanym stadium nowotworu prostaty, który początkowo przebiega zupełnie bezobjawowo, co utrudnia jego wykrycie i leczenie.


5 comments on “Objawy chorej prostaty

 1. szymek pisze:

  Każdy ból podczas oddawaniu moczu jest alarmem, bo na 99% masz chorobę prostaty. I trzeba sobie to jasno powiedzieć. Ból okolic jąder przy oddawaniu moczu jest przy chorej prostacie nie do zniesienia i trudno go nie zauważyć.

  • Nemesis pisze:

   Nie do końca. Niektóre choroby prostaty wcale nie zaczynają się od bolesności. Oczywiście najczęściej jest tak, że jest ból przy oddawaniu moczu, ale w niektórych przypadkach – także przy raku prostaty – nie ma żadnych dolegliwości do czasu, aż będzie za późno.

 2. Kwazar pisze:

  Ludzie! Jak boli to do lekarza, a nie wy czekacie aż się cewka moczowa całkowicie zatka i jest problem, bo trzeba robić cewnikowanie. Jak można tak lekceważyć tak bardzo niebezpieczne objawy, które powinny być alarmujące!

 3. polo pisze:

  Najgorzej jak dwa objawy się połączą. To znaczy jak jednocześnie występuje ból przy oddawaniu moczu oraz częste parcie na pęcherz. Jak dodamy do tego przerywany strumień moczu niezależnie od naszych oczekiwań i starań – mamy 100% że jest to choroba prostaty.

 4. Luk pisze:

  Jeśli chodzi o problemy wynikające z powiększonej prostaty to polecam suplementacje! Ma bardzo dobry skład i co najważniejsze działa! Po około miesiącu problem u mnie całkowicie ustąpił i wszystko wróciło do normy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

12 − = 4