Profilaktyka chorób prostaty

5/5 - (1 vote)

Choroby prostaty są jednymi z najbardziej uciążliwych i problematycznych dla mężczyzn. Wynika to z faktu, że z jednej strony wymagają leczenia, które niekoniecznie jest zawsze najprzyjemniejsze i dotyka bardzo intymnej sfery męskiego ciała, zaś z drugiej strony wpływają zarówno na uciążliwość bolesnego i częstszego oddawania moczu, jak i aktywność seksualną.

Tymczasem bardzo istotne jest, aby profilaktyka prostaty u mężczyzny zaczęła się odpowiednio wcześnie i była powtarzana odpowiednio często. To zazwyczaj pozwala na wczesne wykrywania jakichkolwiek nieprawidłowości i daje szansę na utrzymanie sprawności seksualnej, zdrowia i dobrego poczucia na długie

Profilaktyka prostaty zdaniem urologa

Podstawą jest profilaktyka, czyli regularne kontrole u specjalisty urologa oraz prowadzenie zdrowego trybu życia – odpowiednia dieta jak i aktywność ruchowa. Zaleca się zwiększenie spożycia produktów roślinnych bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe (pestki dyni, siemie lniane) i ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych. – mówi lek. med. Michał Jung, specjalista urolog z Poradni Urologicznej w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku

Badanie podstawowe prostaty przez odbyt

Mężczyźni często zadają lekarzom pytanie o to, jak zapobiegać prostacie, podczas gdy jest to sformułowanie błędne. Gruczoł krokowy, czyli prostata, obecna jest w organizmie każdego mężczyzny i pełni ważną rolę zarówno jeśli chodzi o funkcje rozrodcze, jak również samą sprawność seksualną. To tutaj powstaje płyn nadający zapach i zabarwienie spermie i stąd właśnie podczas ejakulacji wydobywa się on, odżywiając plemniki.

Z uwagi na umiejscowienie gruczołu, jedną z podstawowych metod, których celem jest zapobieganie prostacie chorobowo zmienionej, jest badanie przez odbyt, zwane 'per rectum’. Prostata z jednej strony przylega bezpośrednio do odbytu, dlatego też przez proste i zupełnie bezbolesne badanie, lekarz jest w stanie łatwo stwierdzić, czy nie występuje przerost prostaty, bądź czy nie pojawiły się na niej żadne niepokojące zmiany. Ta metoda pozwala na wykrywanie 75% przypadków raka prostaty.

Mężczyźni często unikają badania ze względu na jego intymny i dla niektórych upokarzający charakter, podczas gdy jest to badanie, które odbywać się powinno raz do roku u mężczyzn, poczynając od ukończenia 20. roku życia, a także co pół roku u mężczyzn po 50. roku życia. Taka profilaktyka daje możliwość szybkiego wykrywania zmian. Badanie przeprowadzane jest zarówno przez urologa, jak i lekarza rodzinnego czy internistę. Wraz z nim zlecone powinno być badanie moczu oraz krwi pacjenta.

Oznaczanie PSA

Oznaczenie swoistego antygenu stercza, czyli PSA, jest kolejnym badaniem profilaktycznym przy schorzeniach prostaty. U dorosłego, zdrowego mężczyzny PSA jest obecne we krwi w niewielkich ilościach. Zwiększone proporcje występowania antygenu we krwi wskazują na choroby prostaty, przede wszystkim nowotwór – PSA uważane jest wręcz za marker nowotworowy.

Jednocześnie istotne jest, aby przy wykrytym zwiększeniu antygenu dodatkowo prowadzić dalsze badania, bo aż 20% przypadków pacjentów ma zwiększone PSA z innych powodów niż rak. Jednocześnie, większe ilości PSA wytwarzane są przy nacisku na prostatę zarówno podczas badania 'per rectum’, jak i podczas gier erotycznych, dlatego przed badaniem warto unikać takich aktywności.

Dodatkowo, przeprowadza się również badania USG, głównie przezobytnicze (TRUS), jednakże jest to często metoda stosowana u starszych mężczyzn, bądź w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości.


6 comments on “Profilaktyka chorób prostaty

 1. pitu pitu pisze:

  Najgorszy jest stały nacisk na prostatę, czyli wstrzymywanie moczu. Już młodzi mężczyźni powinni o tym pamiętać – sikać kiedy się da i jak najczęściej się da. Poczucie parcia na pęcherz to pierwszy krok do chorób prostaty, także raka prostaty.

  • kogel pisze:

   A mięśnie Kegla? Przecież trenowanie mięśni Kegla to właśnie wstrzymywanie moczu, a mocno przydają się podczas powiększania sprawności seksualnej. Trzeba by to jakoś wypośrodkować 🙂 Nie samą prostatą człowiek żyje 😀

 2. Mona pisze:

  Masaż prostaty jest rozwiązaniem dobrym, ale wcale nie jest konieczny jeśli wcześniej dbało się o prostatę. A wcale nie trzeba wiele, żeby była zdrowa. Wystarczy nie siedzieć całymi dniami przed telewizorem i nie obżerać się słodyczami i fast foodami. To naprawdę niewiele.

 3. student pisze:

  Kiedyś jedziemy ze znajomymi samochodem i jeden mówi, żeby się zatrzymać na siku. Wszyscy się spieszyliśmy, po całym dniu wykładów, więc został wybuczany. Ale po chwili kolega mówi: jak się często nie leje, to ma się choroby prostaty. Po 30 sekundach wszyscy staliśmy już na skraju lasu, tyłem do jezdni.

 4. kosik pisze:

  Z tymi tłuszczami zwierzęcymi to mam problem, bo nasi ojcowie i dziadkowie je jedli i to sporo. Nawet słonina i smalec była zimą na porządku dziennym. Niektórzy lekarze twierdzą, że wystarczy zagryzać je ogórkiem lub czymś innym kwaśnym, więc może lepiej po prostu jeść z głową i nie będzie prostaty, zapalenia i innych chorób.

 5. karol pisze:

  ja polecam profilaktycznie brać kapsułki ***, czyli suplement diety z wyciągiem z owoców palmy sabalowej. Ta roślina naprawdę czyni cuda jeśli chodzi o prostatę. Odkąd biorę te kapsułki, to moja prostata działa bez zarzutu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

44 + = 45