Podobnie jak kobiety, także mężczyźni po przekroczeniu wieku średniego zagrożeni są chorobami narządów płciowych, zwłaszcza nowotworami. Należy do nich przerost prostaty.
Gruczoł krokowy
Często nazywany jest prostatą lub sterczem, wchodzi w skład układu moczowo-płciowego mężczyzn. Głównym zadaniem prostaty jest produkowanie substancji odżywczej dla plemników, ma ona odczyn kwaśny i jest bogata w enzymy. Prawidłowo działająca prostata ma decydujący wpływ na jakość plemników, zdolność mężczyzny do zapłodnienia i sprawność seksualną. Najczęściej większość mężczyzn ma tego świadomość, ale z wizytą u lekarza często zwlekają.
Przerost prostaty
Jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i rozpoczyna się u mężczyzn po 45. roku życia. Rozrost prostaty związany jest ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w organizmie. Jest to proces bardzo powolny i początkowo zupełnie niezauważalny. Dolegliwości mogą być odczuwane dopiero po 60. roku życia. Najczęściej pierwszym pojawiającym się objawem są trudności w oddawaniu moczu.
Przerośnięta prostata najczęściej kojarzona jest z choroba nowotworową. Tymczasem łagodny rozrost prostaty (BPH) jest procesem naturalnym, spowodowanym namnażaniem zdrowych komórek. BPH dotyczy ponad 50% mężczyzn po 60. roku życia.
Znacznie rzadziej prostaty dotyczy nowotwór złośliwy (PCa). Najlepszym sposobem na jego uniknięcie jest systematyczne wykonywanie badań kontrolnych.
Objawy przerostu prostaty
Symptomy rozrostu gruczołu krokowego pojawiają się stopniowo i początkowo są niezauważalne. Pierwszym zwiastunem jest zwiększona częstotliwość oddawania moczu, nawet konieczność nocnego wstawania. Kolejno pojawiają się bóle przy oddawaniu moczu, słaby strumień moczu, uczucie ciągłego ucisku na pęcherz. Może się również pojawić nietrzymanie moczu. Początkowo rozrost prostaty nie ma wpływu na sprawność seksualną, z czasem jednak pojawia się problem z erekcją i wytryskiem, spada zadowolenie z życia seksualnego.
Leczenie przerostu prostaty
W celu stwierdzenia przerostu prostaty lekarz przeprowadza badanie per rectum (palcem przez odbyt), zleca badania USG oraz badania analityczne krwi i moczu.
Leczenie polega głównie na podawaniu leków zmniejszających napięcie mięśni gładkich prostaty, zatrzymujących jej wzrost i udrożniających cewkę moczową. Przy dłuższym zaleganiu moczu, może okazać się, że konieczne jest cewnikowanie.
Leczenie farmakologiczne przynosi dobre efekty w początkowej fazie choroby, może przywrócić całkowitą sprawność organizmu. Leki należy jednak stosować bardzo ostrożnie, ponieważ mają różnorodne działanie uboczne, zmniejszają popęd seksualny, obniżają płodność, mogą obniżać ciśnienie i powodować niewydolność serca.
Leki stosowane są pod stałą kontrolą lekarza urologa, który monitoruje ich skuteczność. W przypadku zaobserwowaniu braku reakcji ze strony organizmu, ich podawanie zostaje przerwane. W takim przypadku stosuje się małoinwazyjne zabiegi laserowe. W przypadku dużego przerostu prostaty stosuje się zabieg chirurgiczny całkowitego usunięcia gruczołu krokowego.
Przerost prostaty to nic niezwykłego, ale powinien niepokoić jak jest zbyt duży. Wystarczy po prostu z czasem kontrolować prostatę, sprawdzać czy nie jest za duża, nie uciska i nie powinno się zastosować interwencji lekarza.
Przerost prostaty nie jest naturalny. Powiększona prostata zawsze jest, była i będzie problemem medycznym, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie musi się ona powiększać jakoś bardzo szczególnie. Przerost prostaty powinien być regularnie kontrolowany przez lekarza, a wyniki zapisywane i porównywane, bo nie ma z tym żartów.