Przewlekłe zapalenie prostaty

3/5 - (2 votes)

Prostata to inaczej gruczoł krokowy, który znajduje się w organizmie każdego mężczyzny. Umiejscowiony jest on poniżej pęcherza moczowego, zaś tylną ścianą przylega do odbytu. Jego rola jest istotna zarówno w procesie rozmnażania, jak i podczas podnoszenia komfortu stosunku – ma on za zadanie tworzyć specjalny płyn znajdujący się w spermie, który odżywia plemniki i dodatkowo powoduje nawilżenie podczas stosunku.

Problemy z prostatą są niestety powszechne, zwłaszcza u mężczyzn po 50. roku życia. Okazuje się jednak, że niektóre schorzenia gruczołu krokowego pojawiać mogą się w każdym wieku, dlatego też istotne jest szybkie rozpoznanie ich objawów i skierowanie się do lekarza po odpowiednio dopasowane leczenie.

Rodzaje zapalenia prostaty

Zapalenie prostaty zazwyczaj wywoływane jest bakteriami, które mogą dostawać się do prostaty drogą płciową. Często są to bakterie przenoszone podczas kontaktu seksualnego z niepewnym czy chorym partnerem. Obecnie rozpoznaje się dwie formy zapalenia prostaty. Pierwsza z nich to zapalenie ostre, do którego dochodzi nagle, druga zaś – zapalenie przewlekłe. Najczęściej jednak dochodzi do niebakteryjnego zapalenia prostaty, które jest najprostsze w leczeniu.

Ostre zapalenie prostaty pojawia się nagle i zazwyczaj towarzyszy mu wysoka gorączka, dreszcze, nudności i wymioty. Co więcej, występuje także ból brzucha i okolic intymnych, zaś potrzeba oddawania moczu może być zwiększona. W moczu często pojawia się również krew czy ropa. Leczenie przebiega z użyciem antybiotyków dożylnych, a potem również dokładniejszych w działaniu antybiotyków doustnych.

W przypadku niebakteryjnej infekcji prostaty zazwyczaj pojawiają się bóle brzucha, krocza oraz moszny, a czasem również ból w dole pleców. To schorzenie często wywoływane jest nadmiernym spożyciem alkoholu, ostrych przypraw czy wychłodzeniem okolic intymnych. Zazwyczaj w terapii stosuje się masaż prostaty, ogrzewanie krocza oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niewskazana jest natomiast abstynencja, jeśli chodzi o aktywność seksualną.

Przewlekłe zapalenie prostaty – Objawy i Leczenie

Jednym z najpoważniejszych schorzeń prostaty jest jej przewlekłe zapalenie. Zazwyczaj stan chorobowy utrzymuje się przez dłuższy czas i zwykle wywołany jest przenoszonymi drogą płciową bakteriami. W ramach objawów choroby pojawiają się silne bóle w podbrzuszu, ból podczas oddawania moczu i ejakulacji, jak również kłopoty z parciem na mocz. Objawy bólowe mogą obejmować również przestrzeń w okolicach moszny.

Występowanie przewlekłego zapalenia prostaty lekarz stwierdza poprzez badanie fizykalne prostaty, które przeprowadzane jest 'per rectum’.

Lekarze są pewni co do tego, jak leczyć przewlekłe zapalenie prostaty – choremu aplikowana jest odpowiednia antybiotykoterapia, a także leki przeciwzapalne. Czasami wykonuje się badania, których celem jest stwierdzenie, z jakimi bakteriami ma się do czynienia. Terapia przewlekłego zapalenia prostaty trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni, i z uwagi na charakter zakażenia, wymaga wstrzemięźliwości seksualnej.


5 comments on “Przewlekłe zapalenie prostaty

 1. Andy pisze:

  Dwa bite miesiące – dokładnie tyle trwa leczenie przewlekłego zapalenia prostaty. Niektórzy mówią, że wystarczą cztery tygodnie, ale nie ma takiej terapii. Trzeba przecierpieć i szybciej się po prostu nie da.

  • Daro pisze:

   To i tak wcale nie tak długo, więc właściwie powinieneś się cieszyć. U niektórych przewlekłe zapalenie prostaty leczy się przez kilka miesięcy, a wygląda to wręcz jak nieuleczalna choroba. Dwa miesiące nie robi więc wielkiego znaczenia i ciesz się, że nie masz nawrotów choroby.

 2. kuchnia polska pisze:

  To jak to jest z tymi przyprawami? Bo w jednych książkach piszą, że są bardzo zdrowe, przyspieszają metabolizm i w ogóle lepiej jeść ostro niż bez przypraw, a tymczasem mogą spowodować kłopoty z prostatą. Czy ktoś może to wyjaśnić?

  • krecik pisze:

   Tak. I wyjaśnienie jest bardzo proste. I nie chodzi tylko o prostatę. Kluczem jest bowiem UMIAR. Jeśli będziesz o tym pamiętać, to nie będzie trzeba niczego czytać i analizować.

 3. Tom pisze:

  Ile to trwa? Przewlekle zapalenie prostaty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 6 = 3