Choroby nowotworowe są obecnie jednym z najpoważniejszych problemów świata medycznego, jako że nadal nie ma stuprocentowego lekarstwa, które pozwalałoby sobie z nimi radzić. Jedną z najczęściej występujących chorób nowotworowych u mężczyzn jest rak prostaty, czyli gruczołu krokowego.
Obecnie na ten rodzaj nowotworu choruje ok. 20 mężczyzn na 100 tysięcy w wieku ok. 50 lat, a także aż 80 mężczyzn na 100 tysięcy w wieku 80 lat. Jakie są przyczyny choroby, jak można rozpoznać nowotwór prostaty oraz jak go leczyć?
Występowanie raka prostaty
Obecnie jedną z przyczyn występowania raka prostaty u mężczyzn jest duży poziom testosteronu, czyli hormonu produkowanego przez jądra. Nowotwór prostaty o wiele częściej występuje u tych pacjentów, u których w badaniu stwierdzono wysoki poziom testosteronu. W grupie zwiększonego ryzyka występowania choroby znajdują się również osoby po 50. roku życia – ryzyko pojawienia się nowotworu wzrasta wraz z wiekiem, choć ostatnio obserwuje się obniżenie granicy wiekowej. Nowotwory prostaty częściej dotyczą mężczyzn otyłych i tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Okazuje się, że wpływ na prostatę ma również dieta – im więcej w niej mięsa, mleka i tłuszczów nasyconych, tym bardziej rośnie ryzyko choroby.
Objawy raka prostaty
Najbardziej problematyczny zdaje się być fakt, że prostata w przypadku nowotworów długo nie daje żadnych jasnych objawów. Powoduje to, że wielu chorych nie wie nawet o toczącym ich schorzeniu, które we wczesnym stadium z dużym powodzeniem podlega leczeniu na różne sposoby. Dodatkowo, czynnikiem powodującym późne rozpoznawanie nowotworu prostaty jest również niski poziom świadomości wśród mężczyzn, jeśli chodzi o profilaktykę chorób prostaty. Badanie 'per rectum’ dla wielu panów wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami i obawą o ich poczucie męskości, podczas gdy w rzeczywistości jest bardzo krótkie, bezbolesne, a pozwala stwierdzić występowanie 75% zmian na powierzchni prostaty.
Niektóre objawy raka prostaty są takie same jak w przypadku łagodnego przerostu tego gruczołu. Może to być częste parcie na mocz, zwłaszcza w nocy, a także oddawanie niewielkich ilości moczu podczas jednej mikcji. W poważniejszych przypadkach dochodzi m.in. do całkowitego zatrzymania moczu, wymagającego hospitalizacji chorego. Bywa, że rak prostaty w zaawansowanym stadium objawia się m.in. bólami przy ejakulacji, albo krwią i ropą w moczu oraz spermie. Jeśli występują przerzuty, pojawiają się dodatkowe dolegliwości.
Leczenie raka prostaty
Lekarz zazwyczaj poprzez wykonanie badania 'per rectum’, oznaczenia poziomu PSA oraz wykonanie biopsji, stwierdza u pacjenta raka prostaty. Leczenie zależne jest od etapu rozwoju choroby, ale i wieku czy stanu pacjenta. Zazwyczaj zalecana jest radioterapia, niekiedy również leczenie operacyjne, albo chemioterapia. W wielu przypadkach stosuje się terapię hormonalną. Zarówno choroba, jak i metody leczenia, mogą okresowo, bądź trwale wpływać na zaburzenia sprawności seksualnej. Przy terapii konieczna jest zmiana diety, a czasem także fizjoterapii prostaty w formie masażu.
Jakiekolwiek zmiany w konsystencji spermy powinny być asumptem do udania się do lekarza. Nie wolno tego zlekceważyć. Nie mówię nawet o czymś takim jak krew w moczu, ale jakakolwiek zmiana gęstości czy objętości musi być zauważona. Nie oszukujmy się – wszyscy obserwujemy spermę, więc można przy tym trochę pomyśleć.
Nowotwory prostaty pojawiają się u coraz młodszych mężczyzn. Ale tak samo jest z wszystkimi nowotworami. Rak atakuje coraz wcześniej, głównie przez shit, który przyjmujemy w plastikowym pożywieniu. Zróbcie test i przez dwa tygodnie jedzcie owoce, warzywa, zdrowe rzeczy – nawet bez napinki na jakieś wielkie bio. A i tak zobaczycie ogromną różnicę w samopoczuciu. Gorąco polecam.
Chemioterapia powinna być ostatecznością. Nie ma żadnej innej, bardziej inwazyjnej metody na świecie w leczeniu jakiejkolwiek choroby. To jest jakaś masakra, bo po spustoszeniach po chemii dochodzi się do siebie przez wiele tygodni. Tylko co zrobić, jak rak prostaty pojawia się i nikt nie reaguje, a chorzy przychodzą do lekarza jak już ledwo chodzą?
Jak to co zrobić? Szkolić i edukować ludzi! Muszą wiedzieć, że nowotwory prostaty są groźne, ale wyleczalne jak się odpowiednio szybko zareaguje. Profilaktyka i wiedza powinny być podstawą.
G…. prawda. Można żyć z rakiem prostaty całe życie i o tym nie wiedzieć. Tylko ok. 10% facetów z tą przypadłością ma tego pecha, że rak wyłazi poza prostatę dając przerzuty. W Polsce onkolog powie tylko tyle: prostatektomia radykalna, radioterapia, chemioterapia, chociaż ta ostatnia nie działa, a pierwsze prowadzą do powikłań i nie dają znacznego wydłużenia przeżycia. Chirurdzy urologiczni bardzo mocno namawiają do prostatektomii radykalnej, profilaktycznie. Jak myślisz – dlaczego? Pozdrawiam.