Tryb życia a prostata

3.7/5 - (3 votes)

Od niedawna obserwuje się tendencję badania, jakie powiązania ma tryb życia a prostata. Okazuje się, że styl życia mężczyzny może wpłynąć nie tylko na pojawianie się chorób prostaty, ale również później na ich rozwój czy zahamowanie. O ile wiele mówi się na temat istoty diety i aktywności fizycznej podczas terapii m.in. raka prostaty, to nadal zapomina się o profilaktycznym znaczeniu tych elementów w przeciwdziałaniu chorobom gruczołu krokowego.

Właściwa dieta a prostata

Jako przyczyny prostaty wymienia się między innymi otyłość brzuszną u mężczyzn. Związane jest to m.in. ze wzrostem ciśnienia w obrębie krwi oraz organów wewnętrznych, co negatywnie wpływa na kondycję prostaty. Z tego powodu bardzo istotnym elementem profilaktyki prostaty jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim lekarze obserwują istotny związek między występowaniem raka prostaty, a dietą bogatą w tłuszcze nasycone, mięso oraz mleko. O wiele mniejsze ryzyko chorób prostaty występuje u tych mężczyzn, którzy jedzą sporo owoców, warzyw oraz piją większe ilości wody. Na łagodne stany przerostu prostaty, ale również niebakteryjne zapalenia gruczołu krokowego wpływ mają również alkohol, zwłaszcza pity w nadmiarze alkohol wysokoprocentowy, jak również stosowanie w kuchni nadmiaru ostrych przypraw i spożywanie dużych ilości przyprawionych pikantnie dań.

Aktywność fizyczna a prostata

Istotną rolę w profilaktyce chorób prostaty pełni aktywność fizyczna. O wiele częściej z powodu schorzeń gruczołu krokowego cierpią mężczyźni, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Przekłada się to również otyłość, która w mniejszym stopniu dotyka aktywnych fizycznie mężczyzn. Co więcej, jeśli pacjent przejawia genetyczne skłonności do łagodnego przerostu prostaty, to również niewskazana jest duża aktywność, która powoduje nacisk na ten gruczoł, np. jazda na rowerze.

Życie seksualne a prostata

W profilaktyce i terapii chorób prostaty niewskazana jest abstynencja seksualna. Zazwyczaj prowadzi ona nie tyle do chorób na tle nowotworowym, co do niebakteryjnych infekcji. Bardzo często przyczyną infekcji gruczołu krokowego jest brak aktywności seksualnej, który prowadzi do nagromadzenia płynu produkowanego przez gruczoł krokowy. To zaś może łatwo powodować stan zapalny, dlatego też zazwyczaj schorzenie to jest typowe dla mężczyzn wstrzemięźliwych. Jedną z zalecanych przez lekarzy, przy infekcjach prostaty, form leczenia, jest również fizjoterapia tego gruczołu, polegająca po prostu na jego masażu; zalecenie to jest nieraz realizowane w kontekście erotycznym między partnerami.

Styl życia w dużym stopniu wpływa nie tylko na to, w jakiej formie jest zdrowa prostata, ale również na pojawianie się jej ewentualnych schorzeń. Powiązanie: styl życia a prostata wydaje się zyskiwać na wartości w ostatnim czasie, kiedy zwiększana jest świadomość mężczyzn, dotycząca schorzeń gruczołu krokowego. Prócz jednak dostosowania stylu życia, niezbędne jest coroczne kontynuowanie właściwej profilaktyki w gabinecie lekarskim, pozwalające na wykrycie wszelkich zmian w obrębie prostaty.


6 comments on “Tryb życia a prostata

 1. fit pisze:

  Kłopoty z prostatą, ale też wszystkie inne problemy urologiczne zazwyczaj zaczynają się z dwóch powodów. Pierwszy z nich to nadwaga i otyłość, a drugi to siedzący tryb życia. Najczęściej jedno i drugie się łączy.

  • nie zawsze pisze:

   Nie zawsze. Choroby prostaty wynikają z różnych przyczyn i wcale nie jest to takie czarno-białe jak Ci się wydaje. Najważniejsze jest jednak to, że rzeczywiście ludzie coraz mniej o siebie dbają i zapuszczają się do takiego stanu, że potem to nawet niewiele da się zrobić.

 2. nadwaga pisze:

  Najgorszą rzeczą jaką robią próbujący się odchudzać to brzuszki. Wielu osobom się wydaje, że w ten sposób pozbędą się tkanki tłuszczowej z brzucha, a tymczasem znika ona proporcjonalnie w każdym fragmencie ciała. Dlatego już lepiej spacerować – będzie zdrowiej dla prostaty, niż bezsensowne i niezdrowe dla kręgosłupa brzuszki.

 3. zefirek pisze:

  Nie zapominajcie, że uprawianie seksu też ma wpływ na choroby prostaty. Bez wątpienia można powiedzieć, że to jest tryb życia. I nie chodzi o to czy masz więcej partnerek, czy są przypadkowe etc. Najważniejsze jest to, żeby współżyć regularnie i nie będzie kłopotów z prostatą. A jak nie ma partnerki – dla prostaty nie ma to znaczenia…

 4. Tom pisze:

  Nikt nie pisze o stresie dnia codziennego a stres jest prekursorem wiekszosci zmian w naszym organizmie. Druga sprawa to zdrowe jelita bardzo szerokie pojęcie. Pozdrawiam

 5. janusz pisze:

  Jestem szczupłym, wysportowanym facetem, używającym uciech seksualnych i nie tylko.
  Jednym słowem prowadzę zdrowy tryb życia. Bardzo staram się prowadzić zdrowy tryb życia. I co? Miesiąc temu miałem operację gruczolaka prostaty zielonym laserem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

54 − = 51