Wczesny gruczolak prostaty

Rate this post

Prostata to tzw. gruczoł krokowy, osiągający około 3 cm, wyjątkowo ważny dla kwestii męskiej płodności – jego główną rolą jest utrzymywanie wysokiej jakości nasienia, dzięki produkcji i magazynowaniu specjalnego, odżywczego płynu. Prawidłowe działanie gruczołu określanego też nazwą „stercz”, uwarunkowane jest odpowiednim poziomem testosteronu.

Przyczyny powstawania wczesnego gruczolaka prostaty

Wszelkie negatywne zmiany związane z przerostem prostaty są typowe dla przekwitania i zaczynają się mniej więcej po przekroczeniu przez mężczyznę czterdziestego roku życia. Nie u każdego pana jest to od razu odczuwalne, czasem też mimo przerostu stercza nie pojawiają się żadne poważne dolegliwości. Zdarza się jednak, że ów przerost jest nadmierny i wtedy można mówić o wczesnym nowotworze stercza, czyli gruczolaku prostaty. Wywołują go zmiany hormonalne właściwe dla andropauzy (w ok 90% przypadków zachorowań), czasami dieta lub też uwarunkowania genetyczne, przy czym wczesne stadium przerostu prostaty nie stanowi bezpośredniego zagrożenia.

Objawy wczesnego gruczolaka prostaty

Rozwijający sie gruczolak prostaty może długo nie dawać żadnych objawów, zwłaszcza jednoznacznych. Najbardziej znaczącym symptomem jest trudniejsze i częstsze oddawanie moczu, ponieważ przerośnięty gruczoł bezpośrednio uciska na cewkę moczową. Mężczyźni, u których tworzy się wczesny gruczolak prostaty, charakterystycznie często wstają w nocy, by oddać mocz, odczuwają też stałe parcie, choć przed chwilą opuścili toaletę. W ciągu nocy takich wizyt moze być nawet cztery lub pięć, przy czym za każdym razem trudno jest rozpocząć oddawanie moczu, strumień jest „słaby”, a cała czynność wymaga wysiłku.

W miarę dalszego powiększania się prostaty objawy stają się bardziej dokuczliwe, może nawet dojść do pojawienia się krwi w moczu lub całkowitej niemożnosci wypróżnienia się. Wymienione symptomy i ból powiązany z parciem na pęcherz świadczą najczęściej o zaawansowaniu choroby, nierokującym już na poprawę (o jej nieuleczalności). W dalszym stadium może wystąpić niewydolność nerek, jednak zazwyczaj jest to związane z przekształceniem się łagodnego gruczolaka w typowy nowotwór prostaty. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniej profilaktyki.

Leczenie wczesnego gruczolaka prostaty

Szybkie rozpoznanie i leczenie gruczolaka prostaty możliwe jest po właściwym zdiagnozowaniu objawów charakteryzujących początkowe stadium. Panowie często wstydzą się swoich dolegliwości, a problemy z prostatą kojarzą im się z właściwymi dla wieku kłopotami z erekcją i tym bardziej nie chcą o nich mówić.

Wczesny rozrost prostaty jest schorzeniem możliwym do całkowitego wyleczenia. Najczęściej podejmowane jest leczenie farmakologiczne, a przerost gruczołu jest ciągle monitorowany w razie ewentualności przekształcenia się zmiany w nowotwór złośliwy. Pacjent musi cały czas pozostawać pod kontrolą urologa, z którym powinien omawiać wszelkie zauważone objawy lub ewentualne pogorszenie się samopoczucia i dolegliwości ze strony innych objawów.


5 comments on “Wczesny gruczolak prostaty

 1. polka pisze:

  Każdy ból przy oddawaniu moczu powinien OD RAZU skierować do urologa. Niestety wielu facetów tego unika i kończy się to tragicznie, bo takie choroby to nic łatwego do wyleczenia.

  • dreath pisze:

   Często nie ma już czego leczyć, kończy się na opiece paliatywnej, bo rak prostaty jest już tak posunięty, że nawet wycięcie nic nie da gdy zaczęły się przerzuty.

 2. Siwy, ale nie łysy pisze:

  Gruczolak prostaty pojawia się po ukończeniu 60 roku życia, ale często jest tak mały i bezobjawowy, że praktycznie nie sposób go zdiagnozować. To nic groźnego, bo pojawia się hormonalnie – tak jak kobiety po menopauzie zaczynają mieć kłopoty, tak mężczyźni w pewnym wieku też.

 3. medyk pisze:

  Poczucie niecałkowitego wypróżnienia, a czasami zalegania moczu w cewce moczowej to nie mogą być lekceważone odczucia. Kłopoty z prostatą nigdy same się nie cofną, więc pamiętajcie o tym, gdy będziecie odkładać wizytę u urologa „na potem”.

 4. Mirosław Kaczmarek pisze:

  Mam PSA 6,71 a PSA całkowite 1,67 .Stosunek W do C 27,6%.
  Mam wszczeopione stymulator-defiblirator serce CRT-P
  Biorę leki przeciwzakrzepowe Xaralto. Gdzie się leczyć i czy konieczna jest operacja ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

43 − 37 =