Zapalenie prostaty

5/5 - (4 votes)

Wokół prostaty narosło wiele mitów. Większość mężczyzn uważa, że prostata to choroba, przerost prostaty oznacza raka, a operacja prostaty jest równoznaczna z impotencją. Tymczasem fakty są zupełnie inne.

Co to jest prostata i jakie pełni funkcje

Prostata to potoczna nazwa gruczołu krokowego u mężczyzn, nazywana jest także sterczem. Jest to niewielki gruczoł, wchodzący w skład układu moczowo-płciowego. Przez prostatę przechodzi część cewki moczowej i przewody wytryskowe. Gruczoł krokowy wytwarza substancję odżywczą dla plemników. Ma ona biały, mętny kolor i charakterystyczny zapach. Zasadowy odczyn i zawartość enzymów mają kluczowe znaczenie dla jakości plemników i zdolności zapłodnienia komórki jajowej. Podczas wytrysku, plemniki zostają uwolnione przez cewkę moczową.

Stany zapalne prostaty

Zapalenie prostaty to jedna z najczęstszych chorób, dotykających mężczyzn. Może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Główną przyczyną są infekcje wirusowe lub bakteryjne. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku niewłaściwej higieny, stanu zapalnego pęcherza, zakażenia pałeczkami okrężnicy E. coli, długotrwałego cewnikowania, zarażenia podczas stosunku (rzeżączka).

W przypadku zapalenia przewlekłego przyczyny nie są do końca wyjaśnione, rozróżnia się tylko zapalenie bakteryjne i niebakteryjne.

Objawy zapalenia prostaty

Objawy różnią się w zależności od charakteru stanu zapalnego, bardziej charakterystyczne są w stanie ostrym. Najczęściej występujące to:

  • ból w kroczu,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • uczucie ucisku na cewkę moczową,
  • częste oddawanie moczu,
  • skąpomocz,
  • zaburzenie funkcji seksualnych.

Często występują także objawy ogólne jak wysoka gorączka, dreszcze, ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, nudności, wymioty.

Przewlekłe zapalenie prostaty charakteryzuje się dolegliwościami o mniejszym natężeniu, ale utrzymującymi się przez dłuższy czas. Przede wszystkim występuje ból krocza i zewnętrznych narządów płciowych, ból przy oddawaniu moczu, ból podczas wytrysku. Objawy utrzymują się przez okres ok. 3 miesięcy, na krótko zanikają i ponownie ulegają wznowieniu.

Diagnostyka i leczenie zapalenia prostaty

Diagnostyką i leczeniem prostaty zajmuje się lekarz urolog. Wykonuje badanie per rectum (palcem przez odbyt sprawdza obrzęk prostaty i jej bolesność), badania laboratoryjne moczu i krwi na obecność bakterii. Dodatkowo może zlecić także badania USG. W celu wykluczenia stanu przewlekłego wykonywany jest test 4 szklanek. Polega on na pobraniu próbek podczas jednego oddawania moczu, w tym jednej po masażu stercza.

Ostre zapalenie prostaty leczone jest przy pomocy antybiotyków oraz środków przeciwbólowych i rozkurczowych. Podobnie wygląda podstawowe leczenie w stanie przewlekłym, ale dodatkowo stosowane są leki przeciwzapalne i zmniejszające obrzęk gruczołu krokowego.

Powikłania stanów zapalnych prostaty

Lekceważenie objawów ostrego stanu zapalnego lub przedwczesne przerwanie leczenia (po ustąpieniu objawów) powoduje przejście choroby w stan zapalny, który jest znacznie trudniejszy do leczenia i trwa to dłużej. Może także spowodować konieczność usunięcia gruczołu krokowego.


4 comments on “Zapalenie prostaty

  1. Tadzik pisze:

    Zapalenie prostaty zdarza się bardzo często, ale praktycznie się o tym nie mówi. Nie wiem czy kiedykolwiek rozmawiałem z kimś na ten temat, choć w moim wieku bardzo często porusza się problemy zdrowotne. Ale mimo tego na temat prostaty to jest kompletnie nic, jakby to był temat tabu.

  2. Iwan pisze:

    A o innych chorobach ze znajomymi rozmawiasz? Bo ja nie, a też młody już nie jestem, więc zapewne byłoby o czym gadać. Ale bez przesady. Zapalanie prostaty to nie jest rak, że trzeba testament spisywać.

  3. Hubcio pisze:

    Po prostu w rozmowie rzucamy krótkie pytanie=A prostata jak tam odzywa się?I gotowe.

    • Darek pisze:

      Mnie przez 4 lata w Sieradzkim szpitalu leczyli na łagodny przerost gruczołu.
      Żadnych badań, przy pierwszej wizycie palcówka i to było wszystko.
      Po 4 latach poszedłem prywatnie. Głównie ze względu na słabnącą erekcję i jakiegoś guzka w mosznie. No i oczywiście miałem już dość tych napadów takiego dyskomfortu w podbrzuszu i lędźwiach.
      Po wywiadzie lekarz stwierdził że od 4 a może dłużej lat mam przewlekłe zapalenie prostaty.
      Palec w tyłek i masaż, no i oczywiście szczypanie cewki moczowej i podbrzusza.
      Musiałem iść prywatnie żeby mnie normalny lekarz zbadał. Wcześniej brałem pr…..eum i to wszystko. Teraz mam antybiotyk i lek obkurczający gruczoł.
      A można było wdrożyć leczenie wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

47 − 46 =