Łupież pstry – pojęcie, czynniki wpływające na jego pojawienie się oraz widoczne objawy

Rate this post

Łupież pstry jest znanym schorzeniem, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń jego działań, gdy wystąpi na skórze. Ponadto niektórzy go mylą z tym, występującym tylko na skórze głowy- pospolitym, łojotokowym. Warto jednak wiedzieć, że pojawia się również łupież pstry na twarzy oraz innych częściach ciała, a nie tylko na owłosionych powierzchniach. Czym w ogóle jest pstry łupież? Jakie są powody i objawy jego powstawania? To zostanie wyjaśnione i przedstawione w poniższym tekście.

ŁUPIEŻ PSTRY- co to jest?

Łupież pstry to grzybiczne zakażenie skóry spowodowane występowaniem grzyba drożdżopodobnego – Malassezia furfur. Grzyby te znajdują się na skórze każdego człowieka, jednak nie zawsze prowadzą one do choroby. Nie ma jednak jeszcze wyjaśnienia na to, dlaczego u niektórych występuje pstry łupież, a u innych nie.

ŁUPIEŻ PSTRY- przyczyny powstawania

Pityver emulsja na łupież pstryŁupież pstry niestety nie ma konkretnie wyjaśnionego powodu powstawania. Wiadomo, że jest następstwem, występującego u każdej osoby powyżej pierwszego roku życia grzyba drożdżopodobnego – Malassezja furfur, który wytwarza kwas azelainowy, szkodliwy i hamujący pracę enzymu odpowiedzialnego za syntezę melaniny – wewnętrznego barwnika skóry. Częściej łupież pstry można wykryć u osoby młodej. Nie występuje jednak w ogóle u noworodków. Badania wykazały również, że większość częstotliwość jego występowania zanotowana została w krajach klimatu tropikalnego i wilgotnego i u ciemnoskórych osób. Sprzyjać jego powstawaniu może nadmierne wydzielanie potu, otyłość, niska higiena osobista i obniżona odporność organizmu. Są to więc częste problemy, dotykające większość osób na świecie. Nie wolno więc bagatelizować tej choroby, ponieważ gdy już dotknie konkretnej osoby, może bardzo dokuczliwie zaszkodzić jej w życiu poprzez doprowadzenie do powstania widocznych i wstydliwych zmian na skórze.

ŁUPIEŻ PSTRY- symptomy

Łupieżowi pstremu warto się przyjrzeć w momencie wystąpienia na skórze poniższych objawów:

  • Powstawanie nieregularnych plam o różnym kolorze – od jasnego do ciemnego, barwy bieli, różu i brązu- na różnych częściach ciała, oddzielonych przerwami;
  • Poszerzanie się zmian na skórze;
  • Łuszcząca się, sucha, szorstka skóra i towarzyszące temu swędzenie;
  • Miejsca dotknięte nie opalają się na słońcu, ani w solarium.

Łupież pstryChoroba łupieżu pstrego może się pojawić u każdej osoby, ponieważ podatność na niego jest wysoka. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób zapobiec tego typu zjawiskom. Takich informacji najlepiej szukać u specjalistów – dermatologów. Ponadto istnieje wiele preparatów takich jak kosmetyki na łupież pstry, które pozwalają zapobiec nadmiernej potliwości skóry, która prowadzi właśnie do występowania schorzenia. Dobrym krokiem jest też skierowanie się do dietetyka w celu ustalenia form żywienia i pozbycia się problemu otyłości. Zapobieganie tego typu schorzeniom jest najważniejsze, bo to właśnie ono może kategorycznie odsunąć problem i sprawić, że ten się nigdy nie pojawi. Ma to wpływ nie tylko na komfort skóry, ale także na zdrowie psychiczne, ponieważ żadna osoba nie lubi pojawiania się niechcianych elementów na skórze.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 1 =